Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Sylwia Kubik na spotkaniu z czytelnikami w Bibliotece na Żuławach

Cóż to był za wieczór w Bibliotece na Żuławach! Pełen literackich smaków, zapachów, żuławskich żywiołów, pięknych bohaterek i nie mniej uroczych bohaterów. Przyrody, historii, mieszkańców pełnych pasji, pracowitych i charakternych. Opowieści o starych domach i przedmiotach, które mają duszę. Ale też tego co nowe, co się tworzy – w pełnym poszanowaniu tego co już było, co się zdarzyło...

Bohaterką wtorkowego (23 maja) spotkania była Sylwia Kubik. Pisarka, twórczyni, zielarka. Autorka wielu książek, m.in. tych, w których przemyca wiedzę i emocje związane z Żuławami – z całym ich dobrodziejstwem, zasobami i trudnościami. Robi to w sposób cudowny, z wyczuciem. Czytając nie można nie oprzeć się wrażeniu, że pisarka jest uważną obserwatorką i znawczynią ludzkich charakterów, przekonań i pragnień. Z pełną akceptacją dla ich różnorodności.
Cykl Żuławskie żywioły – to seria opowieści, w których poznajemy wielu ciekawych bohaterów, jacy z różnych powodów znaleźli się na Żuławach. Menonitka i Hrabia to opowieść o miłości (miłość musi być!), która w bardzo przystępny sposób przybliża nam życie menonitów oraz panujące w XIX wieku zasady życia społecznego. Autorka opowiadała o warsztacie, jaki musiała przygotować, aby móc taką książkę napisać.

Padło też nieco prowokacyjne pytanie na temat wyższości rangi literatury faktu nad literaturą obyczajową w przypadku pisania o regionie. Autorka odpowiedziała, że wśród mieszkańców (a zwłaszcza mieszkanek) różnych stron Polski ogólną wiedzę o Żuławach szerzej rozpropagowują jej powieści, które częściej trafiają do czytelniczek na Mazowszu lub Podkarpaciu. Natomiast po literaturę faktu, tworzoną przez znawców i badaczy opisujących region w różnych jego kontekstach, trafia zwykle sięga wąska grupa zainteresowanych osób. Trudno nie przyznać racji Sylwii Kubik. Niechaj wiedza o Żuławach trafia pod strzechy! Im jej więcej tym lepiej!

Jednak autorki inicjatywy „Opowieści o Żuławach w Bibliotece na Żuławach – czytamy, słuchamy, oglądamy, opowiadamy!” doceniają również literaturę faktu. Na spotkanie o Żuławach poświęcone wydarzeniom społecznym, historycznym, kulturalnym i oparte na pracach naukowych –zapraszają we wrześniu. Tymczasem już w czerwcu odbędzie się spotkanie z twórcami filmu „Legendy Żuławskie”. W ramach spotkania planowany jest seans tej produkcji i materiałów zarejestrowanych w trakcie realizacji obrazu oraz rozmowa z twórcami. Szczegóły dotyczące spotkania podamy wkrótce.

Spotkanie autorskie z Sylwią Kubik odbyło się w ramach realizacji jednego ze zwycięskich wniosków w konkursie na lokalne inicjatywy oddolne, realizowanym w projekcie OKSiBP „Kierunek – Kulturalne Żuławy”.

Spotkanie autorskie z Sylwią Kubik w Bibliotece na Żuławach poprowadziła Wioletta Toruńczak (pierwsza z lewej)
Spotkanie autorskie z Sylwią Kubik w Bibliotece na Żuławach poprowadziła Wioletta Toruńczak (pierwsza z lewej)
Uczestnicy spotkania z Sylwią Kubik w Bibliotece na Żuławach
Uczestnicy spotkania z Sylwią Kubik w Bibliotece na Żuławach
Spotkanie autorskie z Sylwią Kubik w Bibliotece na Żuławach
Uczestnicy spotkania z Sylwią Kubik w Bibliotece na Żuławach
Sylwia Kubik podpisuje swoje książki uczestnikom spotkania
Sylwia Kubik podpisuje swoje książki uczestnikom spotkania
Uczestnicy spotkania z Sylwią Kubik w Bibliotece na Żuławach pozują do pamiątkowej fotografii

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

FACEBOOK TABLICA 1000